blog o rybach
Karp (Cyprinus carpio) - nazwa tej ryby wywodzi się od greckiego słowa harpox, co oznacza - płód. Nie przypadkowo tak właśnie nazwano tę rybę. Jest ona bowiem niewiarygodnie płodna. Podczas tarła samice składają ogromne ilości ikry - od kilkuset tysięcy jajeczek do miliona. Dzięki swej płodności, szybkiemu wzrostowi i walorom smakowym ryba ta podbiła świat. Karp jest dziś najbardziej znaną rybą słodkowodną w Europie. Masowo hoduje się go także w Azji, Ameryce Północnej, a ostatnio nawet w Afryce.
Darujemy sobie opis wyglądu karpia, ponieważ jest to ryba powszechnie znana. Warto jednak wspomnieć o jego odmianach.
Najbardziej podobny do swojego dzikiego praprzodka sazana jest karp pełno-łuski. Ma on całe ciało pokryte łuskami i nie jest tak mocno wygrzbiecony, jak odmiany wyselekcjonowane w toku długotrwałej hodowli. Karp lustrzeń, czyli karp królewski - to już forma uzyskana w trakcie hodowli. Ma on małą głowę, bardzo wysoki grzbiet i niewielkie, nieregularnie rozłożone na ciele, wielkie łuski. Trzecią odmianą jest karp nagi - całkowicie pozbawiony łusek.
Żyje w słodkich wodach stojących lub wolno płynących, dobrze ogrzanych i porośniętych miękką roślinnością. Jest dziś rybą przede wszystkim hodowlaną, żyjącą w stawach. Karp dziki spotykany w rzekach i jeziorach pochodzi z zarybienia bądź jest uciekinierem ze stawów. Szybko rośnie, osiąga niekiedy naprawdę wielkie rozmiary. W stawach hodowlanych rybę tę odławia się, gdy osiąga - 2,5 kg wagi. Takie bowiem karpie są najchętniej kupowane. Karp żyjący dziko dorasta do l m długości i ponad 30 kg wagi. Jest to ryba wszystkożerna, preferująca w swoim menu pokarmy pochodzenia roślinnego.
Karp jest dla wędkarzy ryb? bardzo atrakcyjną. Złowienie naprawdę dużego karpia dostarcza nie mniej emocji niż wyciągnięcie suma-olbrzyma.
Dodaj komentarz